Soru 1
Kolay5 kg elmanın fiyatı 60 TL olduğuna göre aynı elmadan 8 kg kaç TL'dir?
- A)40
- B)75
- C)96
- D)100
- E)120
Çözümü göster
Doğru cevap: C — 96
Miktar ile fiyat doğru orantılıdır: 1 kg elma 60 : 5 = 12 TL'dir. 8 kg için 8·12 hesaplanır. Fiyat 96 TL bulunur. Miktar 8/5 kat arttığı hâlde fiyat iki katına çıkarılıp 120 (E şıkkı) alınması hatalıdır. Cevap C.